Rękawice bokserskie są używane w bardzo wielu dyscyplinach sportów walki, poza boksem klasycznym, kickboxingiem, czy Muay Thai, są niezbędnym wyposażeniem do treningów w niemal wszystkich rodzajach kontaktowych sportów walki.

Gdy zaczynamy swoją przygodę ze sportami walki, kompletowanie sprzętu zaczynamy najczęściej

od zakupu rękawic.

Przemyślany dobór rękawic jest bardzo ważny, gdyż pełnią one również funkcje ochronną.

Odpowiednio dobrane i dopasowane rękawice bokserskie optymalnie chronią dłonie przed mikrourazami oraz amortyzują siłę uderzeń, pochłaniając i rozpraszając równomiernie energię uderzenia na całej powierzchni rękawicy.

Pierwotnie rękawice bokserskie miały chronić dłonie swoich użytkowników. Wraz z rozwojem wszystkich dyscyplin sportów walki i rosnącymi oczekiwaniami ich użytkowników, konstrukcja rękawic bokserskich również ewoluowała. Dzisiaj muszą one chronić nie tylko swojego użytkownika, ale również sparingpartnera czy przeciwnika na ringu i jednocześnie minimalizować zagrożenie kontuzjami.

Od dobrze dobranych rękawic zależy jakość i bezpieczeństwo treningu.

Najważniejsze parametry rękawic bokserskich to ich waga podawana w uncjach, materiał, z którego są wykonane, co wpływa na ich cenę i żywotność, oraz przeznaczenie które określa wybór modelu i ma istotne znaczenie dla uprawianej dyscypliny.

Na wagę rękawic bokserskich wpływa gęstość i rodzaj zastosowanej w nich pianki, ilość warstw użytych w strefie uderzenia, oraz dodatkowych warstw umieszczanych w strefie nadgarstka lub w strefie blokowania.

Uncja (oz) nie jest rozmiarem a jednostką wagi (28,35 gramów), jednak liczba uncji determinuje nie tylko wagę rękawic, ale także ich wielkość.

W przypadku lżejszych rękawic, o wadze do 10 uncji, wraz z wagą rośnie również ich przestrzeń wewnętrzna, umożliwiająca wsunięcie dłoni, co w tym przypadku ułatwia dobranie rozmiaru na podstawie wagi rękawic.

Wewnętrzny rozmiar rękawic o wadze 10 uncji i więcej jest już uniwersalny, a wraz z wagą rosną zewnętrzne gabaryty rękawic, co ma związek z zastosowaniem coraz większej ilości pianki w strefie uderzenia, determinując tym samym przeznaczenie rękawic.

Rękawice o wadze do 6 oz przeznaczone są dla najmłodszych adeptów sportów walki.

Rozmiar 8 oz powinny wybierać kobiety, jest również odpowiedni do treningów dla młodzieży i osób o małych dłoniach.

Rękawice o wadze 10 oz używane są podczas zawodów, doskonale sprawdzają się podczas treningów na przyrządach. Dzięki stosunkowo niewielkiej wadze ułatwiają rozwijanie szybkości, refleksu i precyzji zadawania ciosów. 

Rękawice 12 oz są rękawicami o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzają się podczas doskonalenia technik, treningu na przyrządach i sparingów. 

Wybierając rękawice przeznaczone do sparingów musimy mieć na uwadze również bezpieczeństwo naszego sparingpartnera. Cięższa rękawica nie pozwala rozwinąć dużej prędkości, co wpływa na siłę uderzenia, dlatego jeśli chcesz zminimalizować prawdopodobieństwo kontuzji i urazów, wybierz rękawice o wadze 12 oz lub cięższe.

Rękawice 14 uncji dzięki odpowiednim właściwościom pianki, grubości oraz ilości warstw zastosowanych wkładów mających amortyzować siłę uderzeń, są najbezpieczniejsze do sparingów - im więcej wypełnienia w strefie uderzenia, tym rękawice bokserskie są bezpieczniejsze dla sparingpartnera.

Rękawice 14 oz i 16 oz sprawdzą się doskonale, gdy zamierzasz pracować nad swoją wytrzymałością siłową i kondycją, w dużych rękawicach łatwiej jest utrzymać szczelną gardę.

Osoby początkujące nie powinny używać zbyt ciężkich rękawic, gdyż łatwiej wtedy o błędy techniczne, w trakcie nauki prawidłowych technik uderzeń zbyt ciężkie rękawice mogą powodować np. zbyt niskie opuszczanie rąk.

Ważne! 

Jeśli masz małe dłonie, dobierz rękawice zgodnie z ich przeznaczeniem i użyj dłuższej owijki bokserskiej.

Waga rękawic nie powinna być dobierana do wagi sportowca. 

Waga rękawic Nasze rekomendacje

2-4 oz najmniejsze rękawice bokserskie przeznaczone dla dzieci w wieku do 5 lat

6 oz odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat, trening techniczny i trening na przyrządach

8 oz dla młodzieży do 15 lat, kobiet o drobnych dłoniach,

używane również w taekwondo, trening techniczny, trening na przyrządach

10 oz dla osób dorosłych o normalnej wielkości dłoni, rękawica treningowa do wszechstronnego wykorzystania, odpowiednia zarówno do treningów jak i zawodów

12 oz dla osób dorosłych, kobiet o większych dłoniach, uniwersalny rozmiar rękawic treningowych, odpowiedni do sparingów, zawodów, treningów na przyrządach oraz treningu technicznego

14 oz dla mężczyzn do treningu technicznego i sparingów

16 oz i więcej dla mężczyzn jako rękawica treningowa, przeznaczony do pracy na przyrządach i sparingów, odpowiedni do treningu kondycyjnego i wytrzymałościowego

Projektując rękawice bokserskie skupiliśmy się na osiągnięciu maksymalnej ochrony najbardziej narażonych stref dłoni, zachowując przy tym najwyższy komfort użytkowania. 

Stosujemy najwyższej jakości materiały by zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających fighterów oraz adeptów sportów walki zapewniając im maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Nasze rękawice bokserskie testujemy współpracując z profesjonalnymi zawodnikami i doświadczonymi trenerami.

Katalog rękawic bokserskich Overlord daje bardzo szeroki wybór w różnych wariantach konstrukcyjnych, przeznaczonych do różnych dyscyplin sportowych, dla osób w różnym wieku i będących na różnym poziomie zaawansowania.

Oddajemy Wam do dyspozycji klasyczny design i ciekawą gamę kolorów we wszystkich rozmiarach

od 6 oz do 16 oz.